Drēbes ziemas sezonai

Ziema Latvijā ir un jāmāk ar to sadzīvot. Ziema – tas būtu laiks no decembra līdz martam. Turklāt ziema ir ne tikai sniegoti balta ar stabiliem mīnusiem. Lielākā cīņa ar laika apstākļiem ir kad temperatūra svārstās “ap nulli”, kas pēdējos gadus sastāda lielāko daļu ziemas sezonas.

lowa Z-8N GTXPar apaviem: Slapjiem mežiem vislabāk derēs ādas/goretex zābaki un Sealskinz zeķes, kā arī geiteri (bahilas). Standarta BATES zābaki sausam klimatam, kādus izsniedz ZS, ziemai un pat vasaras rasai nederēs. Zābakiem jābūt tādiem, kas neuzsūc mitrumu. Zābaku funkcija pamatā ir aizturēt mitrumu, nevis turēt siltumu.

Pats staigāju ar Lowa Z-8N GTX zābakiem. Arī BATES ziemas zābaku modelis, ja tādu izdod, ir ok. (Kā kopt LOWA zābakus)

Bet visi zābaki paliek slapji agrāk vai vēlāk, tapēc rekomendēju Sealskinz zeķes. Dārgas, bet dara brīnumus. Kad vads iet formācijā, tad nodaļai būs jāiet tur, kur sanāks un reizēm nāksies šķērsot ūdeni. Ar Sealskinz zeķem esmu nostaigājis purvaina meža lāmām gandrīz zābaka dziļumā 3 dienas no vietas sausām kājam un nomainījis vienas plānās apakšzeķītes (bet tas bija laikā, kad Lowa zābaki un Sealskinz zeķes bija pilnīgi jauni).

Ja ir plusos, otrus zābakus līdzi var pat neņemt, tikai pamainīt Sealskinz un apakšzeķes, jo arī tās ar laiku samirkst. Cena gan vienam Sealskinz zeķu pārim ir ap 50eur. Kājas nesutina, ir siltas. Ziemai jāizvēlas siltākais zeķu līmenis, 4 vai 5. Līmenis 2 derēs pārējā laikā.

Header_Markenshops_sealskinz

Otrie zābaki jāņem līdzi, ja temperatūra ir stabili zem nulles. Ielūzu purvā cauri šaubīgam ledum kūdras šļurā līdz celim. Geiteri toreiz nebija un zābaks bija pilns ar ūdeni. Tobrīd bija ap -13c, no ārpuses viss sasala un situācija bija šaubīga. Cits kareivis iedeva savus rezerves zābakus un todien paglāba.

Geiteri ir būtisks papildinājums zābakiem: tie pasargā bikses no garas slapjas zāles, novērš sniega sabiršanu zābakos un brīnumainā kārtā iekāpjot ūdenī līdz celim un izlecot uzreiz ārā, pasargā zābakus no udens. Geiteriem jābūt cieši stingri derošiem. Es lietoju vieglus goretex geiterus ar trosīti apakšpusē. Ja nav geiteru, daži karavīri noteipo bikses ar armēto izolācijas lentu.

shutterstock_732779737_w

Par termoregulāciju torsam. Ja temp ir -2/+8c, torsu ģērb plāni, mazāk sasvīdīsi un pauzēs nesaldēsi muguru. Saglabā šalli, cepuri un cimdus. Pauzēs nesēdi dziestot. Norauj visu nost, noslauki no torsa sviedrus un saģērbies atpakaļ. Šī mazā procedūra dara brīnumus, jo mazākais, ko Tu vēlies darīt ir piesūcināt apakšējo slāni ar sviedriem. Tas gan notiek šā vai tā un dienas beigās apakšslānis būs slapjš.

Ja pauze ir ap stundu (pusdienas), noder noslaucīties un uzmest silto jaku, bet sausu veļu mainīt nevajag. Piesvīdīs arī to un tad Tev būs divi pāri mitras veļas. Labāk otru saglabāt sausu un tajā guli. Noģērbties ziemā noslaucīt sviedrus no muguras nemaz tik ļoti nesaltst. Just do it!

Aizmirstam par ideju līst guļammaisā ar mitrām drēbēm, lai “tās izžāvētu”. Pat ja būs “silti”, mocīs drebuļi, jo mitrs ķermenis dziest. Miegam veltīto iespēju vajag izmantot maksimāli: gulēt sausās drēbēs. Mitrās drēbes jāvelk atpakaļ no rīta. Tas nav patīkami, bet “pamodina”. Vienīgais, ko esmu žāvējis naktī uz pleciem ir minētās Sealskinz zeķes, izverot tās uz otru pusi.

Pašsaprotama lieta, bet jāatgādina vēlreiz: lietojam tikai sintētiska auduma apakškreklus. Vēl laba ir vilna. Tīkliņkrekli man neiepatikās, viņos šķiet vēsi un tīklojums iespiežas ādā, jo uz pleciem ir uzkabe, ierocis, mugursoma.

Būtiski turēt siltu un sausu galvu naktī guļot. Rezerves cepure nemaz nav slikta doma. Noteikti noderēs arī sejas maska, kas palīdz nesaldēt pakausi vējā, kā arī kalpo kā kapuce un cepure.

Goretex bikses un jaka ziemā un slapjā laikā ir standarts, bez tiem nekur. Goretex bikses ziemā var kombinēt uzreiz ar silto apakšveļu, bet tad apakšveļai draud kondensāts. Ja laiks ir siltāks, bet slapjš, tad var labi kombinēt lauka formas bikses ar goretex biksēm. Tad ātri varēs virskārtu noraut, ja pēc īsa brīža sāksies maršs. Goretex bikses var uzvilkt neatšņorējot zābakus. LATPAT pixeļa goretex jaku un bikses personīgi nemazgāju un nežēlojot lietoju mežā. Jo netīrāks, jo dabīgāka skata un parādē iet nav mana prioritāte.

rsz_1-calgary-alberta-canada-snow-covered-michael-interisano

Ja temperatūra krīt zem -15c, spēles noteikumi mainās, būtu jāpāriet uz tieši šādam laikam paredzētiem apaviem, kuros varēt ievilkt attiecīga biezuma vilnas zeķi + šādiem zābakiem būs pašiem savs siltinājums un biezāka zole. Pie minētā sala, standarta vissezonas taktiskie zābaki būs īslaicīgs variants un ilgtermiņā nav go, jo sals spiedīsies cauri.

Kārtgā salā pozitīvs moments ir tāds, ka apkārt nav daudz slapjuma. Piemēram malku var skaldīt vienā lācīti ar BDU jaku pāri. Lācītis vispār būtu jāvelk tikai zem BDU jakas: tā tas ir siltāks un ir pasargāts no mitruma. Pixeļa kaujas jaka ziemā interesanti sasalst, un paliek līdzīgs Goretex, turklāt elpo.

Kārtīgā salā papildus uzmanība jāpievērš cimdiem. Rekomendēju lielus leduskāpēju pirkstaiņus: tie ir pietiekami izturīgi, labi nosedz delnas locītavu, kas aukstā laikā nejauki salst. Labi cimdi dārgi maksā, tapēc novelkot tos karinu uz vieglas plastmasa karabīnes pie jostas, lai nepazūd. Cimdi jāsargā no samirkšanas, jānodrošinās ar rezerves pāri.

Kārtīgos mīnusos apstājoties jāvelk būs Snugpak jaka, un iespējams arī bikses. Abus var vilkt pāri kaut vai uzkabei un nenovelkot zābakus. Bet nevajadzētu mēģināt ar šo slāni veikt fiziskas aktivitātes: apakšslānis būs momentāli slapjš.

Snugpak jaku jāsargā no mitruma: slapja sniega un lietus.

Pie Snugpak ražotajiem produktiem piederās arī ZS izsniegtais guļammaiss. Efektīvākai ekspluatācijai būtu jāzin kā tieši to lietot: guļammaisam ir divas šņores savilkšanai: viena ap kaklu, otra izveido kapuci. Pāri guļammaisam ļoti vēlams normals goretex bivy-bag. Tas, ko izsniedz ZS atzinību negūst, jo veido kondensātu. Nezinu, neesmu mēģinājis. Es lietoju US military surplus bivy. Bet arī tas lietū izmirks vienas nakts laikā un pončo  pāri ir jāliek šāvaitā.

Par MTL ziemai: instrumenti būs nepieciešami gruntīgāki: cirvis, nevis cirvītis. Zāģis ar lieliem zobiem, nevis smalkais galdnieku fuksītis. Garais ugunskurs, kurā deg baļķi, nevis žagariņi. Ja guļat ziemas teltī un jākurina krāsniņa un skaidu briketes beigušās, ļoti labi kurēsies sausi zari, kas sagarināti sprīža garumā. Telts krāsniņā lielas pagales nedegs. Telts krāsniņu var aizkurināt ar gāzes Prīmusu caur atvērumu zem tās. Sniegu telts vietā nepieciešams attīrīt līdz zemei. Zem paklājiņa paklāj egļu zarus.


Nu tā. Ziemu esam virspusēji apskatījuši. Atceramies, ka cilvēkam mūsu klimatiskajos apstākļos te vispār nav ko darīt – mēs esam tieši atkarīgi no tehnoloģijas: apģērbiem utml. Ģērbjamies atbildīgi, domājam ko daram, mācamies no savām kļūdām, izdaram secinājumus un veicam korekcijas. Jo vairāk laika pavadīsim ārā, jo lielāka pieredze, jo mazāk kļūdu, ko komfortablāka un drošāka veselībai kļūst uzdevumu izpilde ziemas sezonā.

Advertisements
%d bloggers like this: