2 dienu lauka mācību atskats

20150412_043w

Detaļās mācības atstāstīt ir ļoti gari, tapēc notiekošo ieskicēšu lielos vilcienos. Poligona mācību dienas ritms.

Ierašanās bataljonā uz divu dienu mācībām lauka apstākļos ir ap 7-8iem sestdienas rītā. Daži ierodas civilajās drēbēs un pārģērbjas uz vietas. Notiek inventāra saņemšana, ķiveres, ierocis, parakstīšanās, formalitātes. Seko rīta izvade, kurā mēs tiekam atkārtoti nobrīfēti par mācību plānu, lecam iekšā transportā, saskaitamies un braucam uz mācību vietu.

Atbraucot uz poligonu, izkraujam sevi un somas no auto.  Jo ātrāk to var izdarīt, un jo mazāks tirgus, jo labāks rezultāts būs nodaļai kā komandai. Mācamies organizēties grupā.

20150412_062_w2

Atkarībā no dienas programmas, var tikt pasniegtas dažādas prasmes vai būt vienots, salikts vingrinājums. Diena sadalās no ēdienreizes līdz ēdienreizei.

Brokastis izbraukšanas dienā ir katra paša ziņā: pirms ierašanās vai brauciena laikā. Līdz pusdienām ir pirmā dienas daļa: piemēram konkrētas prasmes apgūšana. Gadās, ka izkāpjam vienā vietā un līdz pusdienām vienkārši ejam ar visām somām un ieročiem.

Pēc pusdienām līdz vakariņām parasti ir labas mācības: vidēja fiziskā slodze un pašam jādomā kā pielietot no rīta apgūtais. Šādā režīmā dienas paiet ātri.

Pēc vakariņām sagaidāma pauzīte. Visi uzlādē ķermenim baterijas, nomaina slapjos kreklus, sagatavojas temperatūras maiņai un seko vingrinājums diennakts tumšajā laikā. Nakts vingrinājums parasti ir mentāli vissmagākais un tāds arī ir šīs mācību daļas uzdevums: trennēt izturību.

Gulēt, pēc reglamenta, dod vismaz 4h. Parasti 6-8h. Ziemā nakts sanāk garāka. Nakts rutīnā ir 2h dežūras. Dažreiz pa nakti iespējams “uzbrukums”, kā mērķis likt saprast karavīram, ka jāprot zibenīgi sataisīties.

20150412_015_w

Ceļamies 0600. Ja esam gulējuši patruļbāzē, pirms brokastīm vēl būs gājiens atpakaļ uz nometni. Otrās dienas rītā gan sagaidāma ēdināšana. Pēc tās – brīfings un dienas pirmais cēliens līdz pusdienām.

Pirms prom braukšanas parasti ir apmēram stunda atslābuma, pārrunājam apgūto, notiek virtuves izēšana un chills. Mirklis, kad var noderīgi pasnaust. Kas nogrēkojušies, saņem spēka vingrinājumus, līdz noaurojas kāds no instruktoriem, ka lecam smagajos un braucam uz bataljonu.

Atpakaļceļā lielākoties visi guļ, it īpaši, ja nav gulēts naktī. Ierodoties batā, nostājamies uz izvadi. Seko komandieru monologi, par to, kas tika izdarīts un kādi bijuši rezultāti, kamēr jaunie zemessardziņi samiegojušies gaida, kad varēs tikt mājās. Es vienmēr domāju, kādas ir mūsu pusaizmigušās sejas, uz kurām komandieri tobrīd skatās.

Nobeigumā seko ieroču tīrīšana, kas paņem apm. divas stundas. Nobļautām balsīm, netīriem nagiem un vēja aprautām sejām, naftas produktu izgarojumos tīram savus dzelzs ieročus no izdedžiem un smiltīm. Ņemot vērā, ka ieroču nodošana, tāpat kā saņemšana nenotiek zibenīgi, dažreiz svētdienās no bataljona prom tiekam ap 2300.

Atbraucot no mācībām un uzsākot nedēļu, pirmās dienas gribas meklēt, kur palicis ierocis. Ja daudz karots, saausos ielas trokšņos vai “nav kontakts”. Nākošā diena pēc mācībām ir mazliet lēna un dziļš miegs nodrošināts.

Advertisements
%d bloggers like this: