Atziņas no lauka mācībām

Neesmu rakstījis jums par pēdējām 2 lauka mācībām. Katrā no šīm 2 dienu mācībām notiek tik daudz, ka to nebūtu reāli atspoguļot izlasāma ieraksta garumā, turklāt šis blogs nu jau ir ieņēmis tādu kā rekrutēšanas papildrīka funkciju. Tapēc neiedziļināsimies nodarbību aprakstos, un vairāk pievērsīsim uzmanību iegūtajām atziņām, kuras varētu jums palīdzēt padarīt savu dzīvi vieglāku.

Screen Shot 2015-03-29 at 10.49.17 PM

Par pārgājieniem. Atkarība no plusmas jūsu pirmais pārgājiens var trāpīties arī ziemā. Marta sākumā pirmo reizi mežā palikām pa nakti. Guļammaisus iedeva. Uz šo pasākumu jums jābūt gataviem ilgstoši nest savu mugursomu ar rezerves formu un maiņas zeķēm, kā arī apmēram 3L dzeramo ūdeni. Jums iemācīs kāpt ar zābakiem ūdenī un to ignorēt. Raksts par mugursomām ir būtisks, zemessargi pamazām iegādājas labas somas. Apmēram puse ZS staigā ar izsniegto zaļo zviedru somu (LK 35), kura, lai arī nav moderna, ir gana izturīga. Ja jums lietošanā ir mazā 25L patruļsoma, tā ir piemērota vienas dienas pārgājieniem bez guļamsistēmas. Šādas somas ejot uz nakti, it sevišķi ziemā būs par mazu. 35-50L ir laba vidēja izmēra soma ar nosacījumu, ka tai var piestiprināt papildus mantas. Zviedru L35 somai ir ārējais rāmis, kas atvieglo mantu piestiprināšanu, kā arī satur somu kopā. Piemērots lielās somas izmērs ir 70-90L. Tādā varēsiet salikt pilnu kompektāciju rezerves drēbēm, pārtiku uz vairākām dienām un vēl paliks vieta munīcijai un MTL. 120L ir ar kaudzīti. Tādai jūs nekarināsiet klāt guļamsistēmu, bet liksiet iekšā. 70L soma ir gandrīz tas pats, jo 30L guļamsistēmas hidromaiss tiks stiprināts ārpusē. Guļamsistēmu sēju klāt ar 5m klinšu kāpēju šņori. Lēna. Ātrāk būtu paštaisīti resni espanderi.
IMG_1016_w

Pamatlietas, kas jāsaprot ejot ar zviedru 35L somu: pirmkārt nepieciešams uztaisīt gurnu jostu. Izveram parastu jostu cauri somas ārējam rāmim un apliekam ap vēderu. Otra inovācija no manas puses ir muguras polsteris, kas nāk no sagriezta paklājiņa. Pasakaini ērts, turklāt kalpo kā tepiķītis, ko pamest zem pakaļas, apsēžoties pusdienu laikā pie ugunskura vai atpūtas brīžos. Ja ziemas sezonā zemessargam tāds nav līdzi un jamais sēž uz slapjas, netīras zemes, man gribas padomāt, ka viņam viss nav kārtībā ar galvu. Kā trešais papildinājums zviedrenei ir sānu kabatas. Nopirku Arsenālā 5.11 poučus (jo citu nebija), nopirku 3eur jostu un superlīmi ar ko nofiksēt griezuma vietu un 3h pacietīgi piešuvu savas mollie lences. Ok, viens pouch maksā tikpat, cik pati soma, bet tie vēlāk noderēs. Kā pēdējais, manuprāt vienkāršs, bet būtisks papildinājums ir uzsieta cilpa rāmja augšpusē, kas palīdzēs somu uzcelt plecos. Ārējais rāmis ir pateicīga konstrukcija, kurai vai visu ko piesiet klāt. Šī pieeja raksuro attieksmi pret taktisko aprīkojumu in general: produkts no veikala nav lietošanas gala variants. Kā jūs sistēmu pielāgosiet savām vajadzībām ir katra paša prāts un rocība.

Ziemas guļamsistēmu somā ne-lie-kam! Priekš tam ir biezais 30L hidromaiss, Patriotā tas maksā ap 20eur. 30L maisā var sabāzt gan lielo guļammaisu ar visām nakts zeķēm, gan bivy bag, ja jums tāds ir. Maisu piesien pie somas rāmja un lencēm ar šņori, nevis piekarina ar rozā bagāžnieka gumijām, kuras pusceļā noplīst.

Somā jums ir jābūt vēl vienam hidromaisam, kurā dzīvo maiņas drēbes. Derēs arī plānais hidromaiss no tūrisma bodēm. Tas gan noteikti ka ātrāk saplīsīs, bet būs vieglāks un neaizņems vietu, kā arī vieglāk padosies sasalis. Dažreiz tie ir spilgtās, demaskējošās krāsās, ņemam melnu vai haki. Nemēģiniet skopoties un iztikt ar bieziem, čaukstošiem polietilēna maisiem: tos dzird pa puskilometru. Aizliegts. Katrai sistēmai jābūt savā iepakojumā: ēdiena – katliņa sistēmai vajag savu maisiņu. Drēbes atsevišķi. Mazās, nepieciešamās lietiņas – somas sānu kabatās.

EDC

Par higēnas jautājumiem: ja pērciet slapjās salvetes, tad maziņā iepakojumā. Rokas pirms ēšanas jānotīra. Roku dezinfekcijas gēlu lietoju kā ziepes un skaloju aukstā ūdenī. Der neaizmirst par zobu tīrīšanu; tas šķiet būtiski, īpaši pēc griķiem un snikeriem. Attēlā redzams minikomplekts ir daļa no higēnas maciņa satura manā patruļsomas EDC (every day carry). Kā redzam, viss sarūmējas vienā mobīlā telefona maciņā, nevis random iebērts somā. Kita centrs ir zobu tīrīšanas komplekts. Folija noder “virtuvē”, žiletes ir vēl viens nazis. Šie neko nesver, bet ir grūti aizstājami. Prezervatīvs itkā noderot cauršautās plaušas scenārijā. Laikam būs jāpārvieto uz medpaketi.

Pie reizes par medpaketi. Rekomendēju salikt savu, sākot ar aptiekas apmeklējumu un tikai tad braukt pēc poucha, savādāk nopirksiet par lielu/mazu. Ziemā gribēsies higēniskā lūpkrāsu. Labi aiziet presāpju tabletes, prettulzu plāksteri (teipings) vai kārtīgs rullis leikoplasta. Marles būs vairāk vajadzīgas karā, lauka mācībās tās aizņem daudz vietas, bet nospiedošo pārsēju tomēr takā vajadzētu. Vēl man līdzi ir jods, kas noder arī ūdens dezinfekcijai. Pēc mācībām jums sāpēs pirksti un būs ļoti netīri nagi. Tā ka ātri vien iegādāsiet nagu vīlīti un birstīti.. Man cieņā ir ausu aizbāžamie, kuriem jums kā šāvējiem jābūt šāvaitā. Naktī tie noder pret kaimiņu krākšanu un dažreiz var izfiltrēt gudrinieku vāvuļošanu.

food

Par ēdieniem pārgājienu / mācību laikā. Protams, ka katram jāņem līdzi savs katliņš, karote un salvetes. Silts ēdiens ir nesalīdzināmi labāks par jebkuru snikeri vai žāvētajiem augļiem. Jā, reizi pa reizei, maksimums 2x dienā, var apēst pa snikerim, bet vairāk nerekomendēju, vēders nebūs priecīgs. Žāvētie augļi ir okay ar mēru.

Daži gudrinieki ir iemanījušies kaltiņu nesasmērēt ieliekot katliņā plāno plastmasas maisiņu. Izmet maisiņu, katliņš tīrs. Aukstā ūdenī izmazgāt kaltiņu ir lieks čakars. Ja jums šāds risinājums darbojas – uz priekšu!

Zemessardzē baro. Savu pārtiku līdzi ņemu minimāli. Ja esmu nedēļas mācībās, īpaši ziemā, krāju ēdienu, lai naktī ir ko uzēst, ja paliek auksti. Ziemā lietoju burkas formāta zupas termosiņu. Agrāk lietoju plastmasas trauciņu ar vāku, bet aukstā laikā taukainu no tā izmazgāt ir faktiski neiespējami un pamazām pārgāju uz alumīniju. Kaltiņā līdzi salokamā krūze tējai un karote. Plus papīra rullis, lai var izslaucīt. Rullis piespiež karoti un nekas negrab. Tas viss auduma maisiņā.

Ziemā labāk iet iekšā trekns, jo tauki labi sadeg par iekšējo siltumu. Svaigēdāji ziemā var saritināties zem eglītes un iet nomirt, mūsu klimatā ir atbilstoši jāēd. Veģitārieši zinās, ka visu var bagātīgi apliet ar olīveļļu, kas ir kalorijām bagātākais ēdiens attiecībā pret tā svaru. No šokolādes un kafijas mežā izvairos, tā vietā var pirkt kvalitatīvus žāvētos augļus. Gandarījumu sniedz vienkārša, lēta, droša ikdienas pārtika, kas izrādās piemērota lauka apstākļiem. Iespējams saņemsiet pārtikas maisiņus. Reizēm uz spirta tabletes izkarsēts MRE konservs, kurā samesta vakuummaizīte ir viss ko vajag. Ar rīsu galetēm, vai kā to ēdamo putuplastu sauc, var labi aizdedzināt ugunskuru.

Karote un nazis. Bez dakšas var iztikt. Normāla kara karote ir stingra un liela, lai 30sec laikā var apēst zupu un iet šaut. Alumīnijam nav ne vainas. Sporki un visādas tūristu turbokaroties manā pieredzē īsti nedarbojas. mora

Naži: būtiska lieta. Zemessargam, kas domā ar galvu pie uzkabes vienmēr būs nazis. Viegls, neliels un ērts ir Moras tipa (eur25-70), kuram ir lētāks celtniecības veikala variants pa 5-10 eur. Saliekamie “šveices” nazīši manā skatījumā nav īpaši praktiski, jo ir sīki, trausli un smagi. Nav jāpērk 35cm melni taktiskie nindzu mega-asmeņi, ja jums nav saprotams, ko ar tādu iesākt. Lielie naži noder kā saliekamā zāģa/mazā cirvīša lightweight aizvietotājs. Tiem raksturīgs vienkāršs, biezs asmenis + metāls iet cauri rokturim. Pa šādu nazi var sist ar bomi un izmantot šķelšanai. Nazi nedur zemē ar to nekad necērt kā ar mačeti. Morām un citiem polimēru nažiem nav full-tang un tos var nolauzt. Griezt sveķainus egļu zarus, dubļainu šņori un pievilkt ieroča liesmu slāpētāju ar vienu nazi, turklāt pēc tam ar to vēl sagriezt maizi man šķiet nepareizi, tapēc ēdienam varam iegādāties vienkāršu un plānu saliekamo nazīti. Vienkāršāk ir labāk, sekojam līdzi naža ergonomikai, izturībai, svaram un cenai. Dārgu nazi negribēsies lietot.

Nazim nepieciešama maksts: pārnēsašanas sitēma, kas stiprinās uz jostas vai uzkabes, atkarībā no aukstā ieroča pārnesāšanas līmeņa un funkcijas. Kabatā vai somā nederēs. Nu jau apmēram gadu nēsāju vidēja izmēra saliekamo nazi ar tam piemērotu maksti, kuru dienestā turu uz bikšu jostas un vēdersomas nesošās jotas ikdienā. Prasās vēl atsevišķu kompektāciju, kas būtu piestiprināts battle-belt un būtu vairāk orientēts kaujas uzdevumiem, piemēram dūmu bundžas atvēršanai vai izmantojams kā durklis.

Cilvēks nav no dzelzs. Ceļu sargi un arī elkoņu sargi, kurus gan mana daudz retāk noderēs. Pēc Uguns un Kustība nodarbības biju atdauzījis elkoņos rāpojot pa zemi tā, ka tie sapampa, nospieda nervu un tirpa pirksti. Daži izdomā, ka “sargi traucē”. Man kā izbijušam raiderim sargu lietošana ir ikdiena un tajos pat jūtos labāk. Lētie elkoņu sargi nav populāri, jo tie tik tiešām arī ir nelietojami. Elkoņu sargi ir jāpērk ekstrēmajiem sportiem domātie. Potenciāls vēl varētu būt arī volejbolistu elkoņsargiem. Pērkot sargus pienākums ir tos uzvilkt, mesties veikalā zemē un pamēģināt parāpot. Ja elkoņu sargs šķobās uz sāniem vai rodas aizdomas, ka tas brauks nost: tad nepērkam. Jāpievērš uzmanība, lai siksnas nenāk vaļā un nekož rokās. Elkoņu sargiem manā interpretācijā nav obligāti jābūt ar cieto kapu. Būtiskāk lai protektors ir pietiekami liels attiecībā pret tā biezumu: tad tas neļurkāsies uz sāniem un tas ir ļoti būtiski. Elkoņu sargi noderēs drillējot LKI un kaujai apbūvētās vietās: uz betona ar stikliem.

sargi

Šobrīd lietoju ALTA ceļu sargus (Arsenāls, ap 30eur) un Sector9 longboarding elkoņsargus no boards.lv, 70eur.

Cimdi: noder divi pāri. Ugunskuru kārtoju un katliņu ņemu ar parastiem celtniecības ādas cimdiem, kurus nav žēl. Ar tiem var rakt zemi, nest baļķi, cirst un zāģēt. Siltajā sezonā taktiskie pirkstaiņi. Cimdi man šķiet ļoti svarīgi un tiem pievēršu uzmanību, pērku kvalitatīvus un ērtus. Taktiskajiem šaušanas cimdiem būtisks ir īkšķis: tam jābūt stingram un cietam, citādi atdrošinot ieroci, audums rotēs ap īkšķi, šuve plīsīs un tad labāk strādāt ar cimdu tikai kreisajā rokā, kas arī ir ok variants, ja nav baigi auksts. Būtiski lai cimdi neslīd pret ieroci. Noder ja uz cimdiem ir protektori, lai neatsistu dūri. Izvēlos nepirkt pārlieku safīčotos airsoft brendu ražojumus.

Cepures ir divas. Viena ar nagu, otra – siltā. Arī vasarā: gulēšanai naktī. Galva atdod daudz siltuma un jūs augstu novērtēsiet katru kripatiņu komforta, kad patruļbāzē gulēsiet savas 3 stundas miega. Ziemā kepka nebūs vajadzīga. Bieži vien būs jāstaigā ķiverē. Tad noder divas siltās cepures.


Zināšanas nav izlasīt vai noskatīties youtube, bet dzīvē pārbaudīt.

Gatavojieties laicīgi pārbaudot savas sistēmas praksē, ejiet garos pārgājienos ar nakšņošanu pie ezera, iemācieties līst pa zemi, trennējiet fizo. Citādi jums gaidāma inkvizīcija, iespējams nebūsiet sagatavojušies un dēļ nezināšanas var nākties izstāties.

Advertisements
%d bloggers like this: