Ko būs jādara zemessargos?

Viens no pamatmotīviem, kādēļ sāku šo blogu rakstīt bija informācijas trūkums. Neko nevarēja saprast: kas būs jādara, kādi būs mūsu uzdevumi, kā ar fizisko, utml..

Mācības

Šobrīd varu skaidri pateikt par pamatapmācības kursu stud.bat. Citos bat. mācības iespējams notiek savādāk.

  1. Ir teorētiskās mācības: likumi utml lietas. Tad mēs sēžam, klausamies un rakstam visu dienu. Pēc lekcijas – ‘tests’: jautājumu uzdošana visiem. Testā aptuveni pareizi jāatbild uz vienkāršiem jautājumiem. Ja testā visi kopīgi izspiež pareizās atbildes (un tas tā vienmēr arī ir), lekciju ieskaitam par iemācītu un mainam tēmu.
  2. Ir praktiskās mācības bataljonā: izjaukt un salikt ieroci, pareizi ar to kustēties, ierindas mācība, pirmā palīdzība, sakari. Nekur ārpus teritorijas nebraucam, izpildamies bataljona telpās vai pagalmā.
  3. Ir lauka mācības: labākā ZS mācību daļa notiek poligonā. Tās ir mācības brīvā dabā, lauka kaujas iemaņas, orientēšanās, nakts uzdevumi, šaušana un tās apmācība.

Screen Shot 2015-02-01 at 9.34.19 PM

Zemessardzē nav fiziskā trennēšana. Tā jādara pašam. Lauka mācībās jūs trenks ar smagām somām, ieročiem un ķiverēm, bet tas jau būs vairāk kā tests: cik tad īsti esat sevi uztrennējuši. Mācību laikā sagaidāma viena fiziskā pārbaude: 3km skrējiens ap 13min, 50-60 presītes, ap 50 x atspiesties 2min laikā ja vēlāties teicami/izcili. Tiem, kam pāri 35 un sievietēm attiecīgi mazāk. Nav nereāli: pamatapmācība ir domāta parastajiem cilvēkiem, bet nu dabiski, ka jābūt tonusā. Fiziskajās pārbaudēs visvairāk izkrīt uz skriešanu, arī normāli džeki izrādās nevar laikā noskriet.

Tiem, kas ir par resnu, par vāju, pīpē vai nevelk sirds: lūk jums motivācija.

Ir neobligātie sporti: var dabūt iespēju iet peldēt, var trennēties tuvcīņu. Citi sporti var būt par maksu: piemēram šaušanas sports. Manā uztverē šaušanas sports ir vēlama prakse, jo pamatapmācībā jums iemācīs neiešaut sev kājā un pastāstīs kā notēmēt. Kopumā pamatapmācībā parastais zemessargs izšaus apmēram 50 kaujas patronas. Šādi apmācīts, kaujas situācijā jūs drebošām rokām varēsiet izšaut labākajā gadījumā ienaidnieka virzienā, jo kā pareizi mērķēt, elpot vai nospiest mēlīti būs aizmirsies. Iespējas pārstāvēt bat. sportā ir teju neierobežotas: visādi bumbiņu dzenāšanas sporti, pat šaha sacensībās varēsiet tikt, bet šie pasākumi ir epizodiski.

Es izvēlējos iet kauties un šaut, ar mērķi būt kaujiniekam kā no dzelzs. Līdz ar ko būtiski izmainījās mans svaru zāles apmeklējums un programma. Ķermenis arī pamainījās: armijas trenniņi ir uz izturību un eksplozīvu spēku, salīdzinot ar bodybuilding, kur pamatmotīvs ir estētika un geinings. Tagad svaru zālē pamatā ceļu The Big Three (Bench press, Deadlift, Squat) + the Core: vēdera, muguras un dziļie muskuļi. Kustība un dinamika tiek atstrādāta sparingos. Svaru zālē – saliktie spēka vingrinājumi, lai var pacelt un aiznest sašauto 100-kilogramīgo draugu. Svaru zāles tenniņos iesildīšanās: 2km skrējiens augstā intensitātē. Misijai gatavam kareivim jāvar noskriet augstā intensitātē 8km un tad vienā piegājienā veikt pa 100 atspiedieniem, presītēm un pietupieniem. Tās tā.. latiņai.

Pa lielam: var darīt galīgi maz un neiegūt gandrīz neko, var safanoties un šo to satrennēties. 


Screen Shot 2015-02-01 at 9.40.26 PM

Specialitātes un izaugsme

Zemessardzes specifika ir tāda, ka mācīšanās notiek izstieptā grafikā. Pirmajā gadā tiek apgūta pamatapmācība. Katrā batā ir savādāk: iespējams tiksi arī kāda papildkursa. Otrajā gadā jūs varēsiet turpināt mācības specialitātē. Specialitāte ir viena vai vairākas prasmes: piemēram granātmetēju pāris, ložmetējnieks, apgādnieks, mediķis, sakarnieks, izlūks utml. Izlūkvads un augstas gatavības rota ir tie, kas no zemessargiem būtu nozīmējami reāliem kaujas uzdevumiem. Pamatapmācība būtībā ir bērnudārzs priekš visiem, kurā Tu vairāk noskaidrosi ko nezini. Pamatapmācība nav profesionālā dienesta kājinieku skolas analogs.

Īstā zemessarga izaugsme sākas pēc pamatapmācības.

Daži bataljoni ir ar specialitātem: Spridzātāji ir Ogrē: ZS 54. ITBN. Rīgā ir Studentu bat., kurā ražo kājiniekus, 17.Pretgaisa aizsardzības bataljons (Mārupes novads), šauj simulātoros raķetes pa iznīcinātājiem un 19.Nodrošinājuma bataljons (Jugla-1), kuri ir apgādnieki. Variet paši izvēlēties: vai nu pēc interesējošās specialitātes vai nu kas tuvāk mājām. Piemēram Alūksnē ir “31. – Aizsardzības pret masveida iznīcināšanas ieročiem bataljons”. Tur jūs varēsiet pildīt gan Zemessarga pamatfunkcijas, gan arī mazgāt nost radiāciju, kad tāda vajadzība radīsies.

Ja tu esi iedomājies, ka būsi snaiperis, zini, kas tas nenotiks pirmajā gadā un principā par labu šāvēju tev vajadzēs sevi apmācīt pašam. Tad, kad varēsi šaušanas sporta sacensībās sašaut 1.sporta klasi ar AK4 300 metros, un būs droša sajūta, ka tu ātri vien nepazudīsi, varbūt ka tevi ar laiku paņems padziļinātā apmācībā. Saņemot speciālo apmācību var gadīties, ka komplektā nāk līgums, cik gadus tev būs jāatstrādā. Laužot līgumu var tikt piestādīts rēķins par apmācību investīciju.


Zemessardzes funkcija NBS

Screen Shot 2015-02-01 at 9.27.01 PM

Manā interpretācijā zemessargs ir nepilna laika kareivis, faktiski civilais ar ieroci, kurš skaitliski pastiprina PD sauszemes spēkus.

Zemessardzes funkcija bruņotajos spēkos ir mazliet īpatnēja. Pēc hierarhijas (sk. img) Zemessardze ir vienlīdzīga vienība militārā dienesta kājiniekiem, gaisa spēkiem vai speciālo uzdevumu vienībai. Pēc skaita zemessargi uz papīra ir vairāk nekā profesionālie, bet reāli par zemessargu sauc jebkuru, kurš ir izgājis pamatapmācību un tas nav karotājs. ZS pamatapmācība ir tāds kā sagatavošanās kurss kājinieku skolai. Pēc pirmā gada vairāki ZS regulāri iestājas Alūksnes kājinieku skolā vai SUVā un sniedz stabili labus rādītājus.

Ja mēs domājam par šahu: tad ZS ir bandinieki – pēc skaita daudz, bet ne visai spēcīgi individuāli. Parastie zemessargi varētu tikt iesaistīti situācijā, ja iestājas karastāvoklis valsts līmenī. Karadarbības gadījumā zemessargiem visdrīzāk būtu aizsardzības funkcija, iespējams uzdotu turēt svarīgus punktus, ceļus, tiltus, stratēģiskus objektus. Aizkavēšanas operācijas. Reālos kaujas apstākļos, jo dārgāka apmācība bijusi militārajam specialistam, jo uzmanīgāk to tērē.  Bet ja ir totāls karš (kad karo pilnīgi visa tauta), tad zemessargi jau būs labākā situācijā: vissliktāk būs tiem, kuri iesaukti neapmācīti. Tie ir “vislētākie”.


Likums un atbildība

Iestājoties ZS nāk arī papildus atbildība. Formas tērpā jūs būsiet amatpersona. Jums būs ieraksts reģistros. Ja viss būs galīgi slikti, pēc jums atnāks pakaļ. Kā ZS papildus nāk piesardzība ar administratīvajiem un kriminālajiem sodiem. Jūsu draugs un nedraugs vienlaicīgi ir MP (militārā policija) un MIDD (militārās izlūkošanas un drošības dienests), kuri monitorē interesantāko cilvēku datu plusmu. Tā, ka domājam ko rakstam epastos, feisbukos un sakam pa telefonu.

Patvaļīga prombūtne, dezertēšana, izvairīšanās no aktīvā dienasta, nepaklausība, pavēles neizpildīšana utml situācijas ir atrunātas Krimināllikuma 331-336 pantos, un sodi tur ir brīvības atņemšana no 3-10 gadiem.  Ja tagad gribās paspēlēt kariņos un patēlot Rembo, bet iebrukuma laikā ir skaidrs, ka bēgsi uz Zviedriju, varbūt pievienoties NBS nav spīdoša ideja. Zviedri ir ļoti godīga tauta, un tiklīdz tu parādīsies reģistros, INTERPOL tev atnāks pakaļ, ieliks lidmašīnā un atvedīs pasēdēt cietumā Latvijā.

Tā kā jā… iestājoties ZS mazliet pamainās domāšana. Ir zināma veida papildus saistības ar valsti. Izstāties, t.i. – lauzt līgumu iespējams ir. Pieņemu, ka mobilizācijas stāvoklī to izdarīt nevarēs.

Ja tu esi ZS, kurš pamatapmācību ir izgājis un tālāk attīstīties nav ieinteresēts – reizi gadā būs iemaņu uzturēšanas mācības. Šaut jāmāk ir katram, bet ne visiem zemeesargiem šaut būs specialitāte. Mediķi, apsargi, sakarnieki, apgādnieki (it īpaši aicināti auto vadītāji ar C un D kategorijas tiesībām) – kara gadījumā darba rokas būs nepieciešamas.

Ja zemessargs vairāk nekā vienu gadu bez attaisnojoša iemesla neapmeklē apmācības vai neierodas uz dienesta uzdevumu izpildi, līgumu par dienestu Zemessardzē pēc Zemessardzes iniciatīvas izbeidz vienības komandieris. (ZS likums 29.3.5)

Download: ZS Likums | NBS Likums | Mobilizācijas likums un daļa no Krimināllikuma.

Advertisements
%d bloggers like this: